Навчання грамоти. Письмо.
Тема: Письмо рядкової букви з. Написання складів та слів з
нею. Складовий аналіз слова. Списування з друкованого тексту.
Мета: навчити писати рядкову літеру з («зе»), склади,
слова з нею; розвивати вміння аналізувати структуру букви, порівнювати її з
іншими буквами, увагу, спостережливість, кмітливість; працювати над розвитком в
учнів зв’язного мовлення; виховувати охайність в роботі та дотримання
каліграфічного письма, інтерес до читання.
Обладнання: фішки для звукових моделей, предметні
малюнки, кросворд, сніжинки з букв, картка з друкованою і рукописною буквами,
робочий зошит, табличка.
Тип уроку: урок – казка
Хід уроку
І.Організаційний
момент.
Продзвенів дзвінок,
Починаємо урок,
Щоб робота в нас
кипіла
Працювати будемо
Дружно, сміло і
уміло.
- Діти, а якими
ми сьогодні будемо на уроці?
У
- уважні
Р
- розумні, радісні
О-
організовані, обережні
К
– кмітливі
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
1.Бесіда.
- Яку букву
вивчили на уроці читання?
- Який звук вона
позначає на письмі?
2.Вірш
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Тому, що у казку ми зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
знову вона завітала до нас.
- Подивіться на
дошку. Давайте дізнаємось, які казкові герої живуть в цій хатинці?
1 . Ця героїня
мала семеро маленьких козенят, яких дуже любила.(Коза)
2.Герой цієї
казки знайшов колосок. (Півник)
3.Покликали
якось подружки її в ліс по гриби та ягоди. Йде вона по лісу, пісеньку співає і
натрапила на хатку.
- Хто був
господарем хатки? (Ведмідь)
- Як звали
дівчинку? (Маша )
к
|
о
|
З
|
а
|
||||
п
|
і
|
в
|
н
|
и
|
к
|
||
в
|
е
|
д
|
м
|
і
|
д
|
ь
|
|
м
|
а
|
ш
|
а
|
Прочитайте
виділене слово (Зима)
2.3вуко - буквений аналіз слова.
- Викладіть
звукову модель цього слова.
- Сьогодні на
уроці ми відправимось подорожувати в зимову казку.
- Який звук чуєте
в обох словах?
- Де він стоїть
у слові?
2.Гра «Впіймай
звук».
Зірка, лід, казка, іній,морозиво, сніг, ковзани,мороз, сніжинка,
загадка.
3.«Зимові зірочки».
- Подивіться на
цю чудову сніжинку. Вона не звичайна. Придивіться до неї.
- Що ви
помітили?
- А ось ще одна.
Вона рідна сестричка її.
- Чим подібні?
- Чим вони
відрізняються?
Фізкультхвилинка.
ІІІ.
Повідомлення теми та завдань уроку.
- На цьому уроці
ви навчитесь писати рядкову літеру з («зе»), а також склади і слова з нею.
ІV.Вивчення нового матеріалу.
1. Зіставлення рукописної та друкованої букви.
2.Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці.
Рядкова буква з («зе») складається з двох елементів: маленького
правого півовала і великого правого півовала, що переходить у петлю
Алгоритм
написання рядкової букви з (<ве»)
1.Починаємо
писати нижче верхньої рядкової лінії
2.Ведемо вгору до верхньої рядкової лінії
3.Заокруглюємо
праворуч
4.Ведемо вниз на себе
5.Трохи не
доводячи до нижньої рядкової, заокруглюємо вліво без заокруглення вгору
6.Не відриваючи руки, рухом праворуч і вниз
описуємо нижній півовал
7.Торкнувшись нижньої міжрядкової лінії, пишемо петлю, що
перетинає півовал на нижній рядковій лінії.
8.Закінчуємо
писати близько середини робочого рядка
3.«Письмо» букви
·
у повітрі
·
закрийте очі і уявіть, що випав сніг,
напишіть паличкою цю букву на снігу.
4.Написання букви по пунктирах зразка, потім
самостійно до кінця рядка.
5.Написання складів і
буквосполучень звернути увагу на з’єднання букви з іншими буквами)
зм - нижнє
з’єднання,
зо -
середнє з’єднання,
зу -
верхнє з’єднання
Пальчикова
гімнастика
·
Пальчики вітаються(торкаються кінчиками)
·
Пальчики обіймаються (перехрещуємо
пальчики лівої руки з правою)
·
Умиваються, отряхують водичку.
6.Письмо слова зірка, (аналіз слова)
7.Списування з
друкованого тексту (аналіз речення)
Ліза,а що у тебе
на парті? (нові казки)
Складемо
речення.
У Лізи
нові казки. Казки написав казкар.
V.
Рефлексія.
1.Робота у групах
- Чому навчились
на уроці?
( На парті
лежать промінчики сніжинок. Напишіть на них букву «зе». Викладіть сніжинку на
дошці за формою)
- Назвіть слова
з буквою «зе».
Тема: Натисни на сміття
Мета уроку:виховувати
активність, почуття співучасті до всього, що відбувається у місті, бажання
брати участь у вирішенні проблем міста;
привернути
увагу учнів до проблем міста: твердих побутових відходів - сміття. Показати роль цієї екологічної проблеми в міському
житті і важливість її вирішення для досягнення сталого розвитку;
привити прості
навички правильного поводження з відходами пластикових пляшок та інших об'ємних
упакувань;
використовувати
отримані навички в побуті та при проведенні шкільних заходів по прибиранню
територій.
ЗМІСТ
УРОКУ
1. Бесіда
Дорогі учні, ми
з вами живемо в одному місті і хочемо, щоб воно було красивим, чистим, зручним для
життя, а ми б в ньому жили довго і не хворіли.
На жаль, сьогодні ми ще маємо багато недоліків нашого міського життя. Іноді будинки і школи недостатньо опалюються, нерегулярно вивозиться сміття.
Чи влаштовує вас чистота навколо контейнерів зі сміттям?
Багато сміття біля будинків, на вулицях, в парках, на берегах річок; звичайним явищем стали самовільні звалища. За рік ми разом з вами утворюємо
величезну гору
сміття. Ви не могли не помітити, що серед сміття дуже багато пластикових пляшок з-під напоїв
("Коко-коли", "Війні", "Спрайту",
"Фанти", пива, мінеральної води та ін.) і соків.
Як ви вважаєте, чи можна пластикові пляшки переробляти на
щось корисне?
Здебільшого
думки учнів розділяються, тому вчитель пояснює, що цей вид пластику під час нагрівання плавиться і з нього
можна виготовляти якісь пластмасові
деталі, наприклад, лінійки, а якщо добавити графіту, то навіть олівці. В розвинутих країнах та в деяких містах
України, наприклад, в Дніпропетровську ці пляшки збирають і
переробляють.
На жаль, до цих
пір ці упакування здебільшого не приймаються пунктами прийому переробної сировини і вивозяться на міські звалища, де вони
займають багато місця і довго – роками лежать там.
Ми говорили про
те, що сміття від будинків часто вивозиться несвоєчасно, через те в дворах брудно, в контейнерах для сміття
риються кішки та собаки, а це загрожує хворобами.
Як
ви думаєте, чому не завжди вчасно вивозять сміття?
Просто іноді в місті не вистачає грошей на придбання бензину для сміттєвозів.
З тієї ж самої причини взимку буває холодно в квартирах і в школі - у міської влади
не вистачає грошей на закупівлю газу, яким стоплюють котельні.
Щоб довезти
сміття з контейнерів до міського сміттєзвалища, сміттєвозу потрібно багато бензину, при цьому потрібно
виплачувати зарплату водіям, машини потрібно обслуговувати і
ремонтувати.
А
чи знаєте ви, що одна третя частина контейнера зі сміттям може бути зайнята
об'ємними упакуваннями?
А що знаходиться всередині порожньої пляшки, упакування з-під соку чи прального порошку? Звичайно, повітря. Це значить, що при цьому даремно витрачається багато грошей, яких згодом невистачить на опалення та вивіз решти сміття. Що ж робити?
Ви,
напевно, бачили, що контейнери зовсім невеликі і стоїть їх зовсім мало. Може ставити більше контейнерів і рідше вивозити
сміття ?
Якщо так
зробити, то необхідно буде ще більше грошей на придбання додаткових
контейнерів, а витрати на вивіз сміття не зміняться.
Як
ви думаєте, від кого залежить, щоб сміття вивозилося вчасно?
Від влади, від
транспортного забезпечення, від жителів, тобто вас чи від спільних зусиль?
Давайте спробуємо з'ясувати.
Дайте відповідь, будь ласка, чи можете ви стиснути
пластикову пляшку або пакет з-під соку перед тим, як викинете
у сміття чи контейнер?
Як бачите, багато
з вас цього не робить ніколи.
А як ви
думаєте, в скільки разів зменшиться об'єм 1,5 літрової пляшки, якщо її стиснути? Підніміть руки ті, які вважають, що у 2 рази. Тепер ті, які вважають,
що у 4 рази, а тепер ті. які вважають, що у 8 раз. Як бачите, думки різні.
Давайте перевіримо самостійно
2. Ігрова
частина
Поділити учнів на групи по 3-6 осіб так, щоб кожна група мала дві пластикові пляшки одного об'єму (наприклад, 1,5 літра). В групі можна визначити лідера, який буде представляти результати. Кожній групі пропонується якнайсильніше стиснути одну пластикову пляшку (а іншу залишити не
стиснутою). Це можна робити за допомогою рук і ніг. Щоб пляшка не розтискалась, потрібно закрутити пробку. Час на
стискання потрібно обмежити,
наприклад, 2 хвилини. Час повинен бути достатнім для того, щоб кожен
учень зміг натиснути на пляшку.
Згідно команди
викладача стиснення пляшки припиняється. Лідери груп підходять до дошки зі стиснутими пляшками, інші учасники сідають на свої місця.
Вчитель за
допомогою учнів почергово заливають воду в стиснуті пляшки через шийку до їх повного заповнення. Після цього
вода переливається в не стиснуті пляшки кожної команди.
Мінімальний
рівень води визначає переможця, при цьому приблизно визначається, яка частина
об'єму заповнена водою, наприклад, 1/8 або 1/10. Це і є відповідь на запитання, в скільки разів зменшується об'єм 1,5 літрової пляшки,
якщо її стиснути.
3. Підсумкова
частина
Тепер давайте
повернемося до запитання, від кого залежить, що сміття буде вивозитися вчасно?
Від влади і транспортного забезпечення, від жителів, тобто вас, чи спільних зусиль? Як ви переконались,
багато чого залежить від вас, тобто
жителів - якщо пластикові пляшки стискати, об'єм сміття в контейнері стане меншим і міській владі, враховуючи
транспортне забезпечення, необхідно буде затратити менше грошей на його
вивезення, тобто, своєчасний вивіз сміття залежить від спільних зусиль.
Стискати
потрібно не тільки пластикові пляшки, але й інші упакування. Наприклад,
упакування з-під соку, якщо уважно подивитись на різні значки і маркери, то на однолітровому упакування соку,
наприклад, миколаївської фірми
"8апсюга", можна побачити з правого боку наверху значок-малюнок, який
показує як правильно стиснути таке упакування, щоб воно стало плоским (вчитель
показує упакування з-під соку і місце значка). Після цього його об'єм
зменшиться в 20-50 разів!
Упакування
з-під рослинного масла легко стискаються руками, так як спеціально для цього їх
поверхня зроблена рельєфною.
Упакування
з-під йогуртів, морозива, скляночки з-під молочних продуктів легко стискаються
рукою, натиснувши на верх скляночки до дна.
Для того, щоб стиснути пачку з-під прального порошку, її потрібно попередньо
намочити, а потім звернути в рулон.
Залізні та алюмінієві банки з-під соків, напоїв, пива легко стискаються рукою.
Тепер, напевно, кожному з вас стане зрозуміло, що якщо стискати упакування, то
об'єм сміття зменшиться не тільки у відрі чи контейнері, але і на міському звалищі. Це означає, що сміття займе менше
корисної площі, і стисненням упакувань ми будемо допомагати у вирішенні
важливої екологічної проблеми.
Що ще можна
робити?
Віддавати перевагу продуктам в упакуванні, яке можна здати в пункти
прийому вторинної сировини.
прийому вторинної сировини.
Купувати продукти без упакування - здебільшого це коштує дешевше. І
якщо хтось повинен платити за упакування, то чому це повинні бути ви?
якщо хтось повинен платити за упакування, то чому це повинні бути ви?
Коли ви йдете купувати щось, беріть з собою пакет для продуктів, а не
купуйте новий.
купуйте новий.
Здавати вторинну сировину в пункти прийому - один з кращих шляхів
зекономити природні ресурси, одночасно зменшуючи об'єм сміття.
зекономити природні ресурси, одночасно зменшуючи об'єм сміття.
А
головне - не забувайте стиснути упаковку після вживання продукту! Навчіть цьому всіх членів своєї родини
Вчитель вчителю учням і батькам
Ігри, конкурси, розваги.
Цікаві матеріали
Вчитель вчителю учням і батькам
Ігри, конкурси, розваги.
Комментариев нет:
Отправить комментарий